Rozwód a detektyw

Chcę się rozwieść… zatrudniam detektywa!

Czy warto?

Odpowiem moim ulubionym zdaniem: to zależy.

Na wstępie zaznaczę, że dowód z raportu detektywistycznego jest dopuszczalny w świetle prawa, może stanowić zatem dowód w postępowaniu rozwodowym.

Z dużym szacunkiem do pracy detektywów należy zastanowić się czy warto. Jako radca prawny spoglądam na to zagadnienie pod kątem postępowania sądowego i tego co chcemy owym raportem udowodnić. Jeśli wnosimy o rozwód bez orzekania o winie, zatrudnienie detektywa może okazać się bezcelowe, bowiem tego typu dowód nie będzie miał znaczenia. Przy rozwodzie „za porozumieniem stron” dowody wskazujące na winę nie mają znaczenia dla sprawy.

Inaczej sytuacja przedstawia się przy okazji rozwodu z orzekaniem o winie. Wówczas dowody zgromadzone przez detektywa mogą się okazać kluczowe. Zależy to jednak od konkretnego stanu faktycznego. Jeśli mam do czynienia z Klientem, który od wielu miesięcy nie mieszka z żoną, ponieważ wyprowadził się na skutek jej zdrad, praca detektywa będzie cenna o ile udowodni, że żona zdradzała męża w okresie gdy zamieszkiwali wspólnie, a nie teraz, istotne jest bowiem to co miało miejsce gdy para nie żyła jeszcze w rozłączeniu.

Zanim podejmiemy decyzję o zatrudnieniu detektywa musimy rozważyć za i przeciw, w wielu sprawach będzie to kluczowy dowód a w wielu całkowicie niepotrzebny. Przed rozpoczęciem gromadzenia materiału dowodowego zachęcam do konsultacji, w oparciu o szerszą wiedzę wspólnie podejmiemy decyzję jakiego typu dowody będziemy w sprawie gromadzić.